Galeria raka skóry

Nasz cel
Informacje na tej stronie nie są w stanie i nie powinny zastąpić wizyty u lekarza chorób skórnych/dermatologa.
Pragniemy Państwu przedstawić ogólne informacje na temat raka skóry oraz zaprezentować kilka charakterystycznych przykładów.

W ten sposób oferujemy Państwu możliwość porównania lekarskich wyników badania skóry z poniżej zaprezentowaną kolekcją zdjęć.

W przypadku wątpliwego stanu rzeczy, chcielibyśmy Państwu dodać odwagi do jak najszybszego badania lekarskiego oraz postawienia diagnozy przez doświadczonego dermatologa, który z pewnością w porę doradzi Państwu jak się zachować.

Czynniki ryzyka raka skóry

Szczególną uwagę Państwa powinno zwrócić występowanie piegów, blada karnacja skóry oraz większa ilość znamion (więcej niż 50 szt.).
Te czynniki są ogólną wskazówką na zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry.
W tych przypadkach skóra wymaga szczególnej i konsekwentnej UV-ochrony przed ekspozycją promieni słonecznych.

Jeżeli Państwo odkryją u siebie znamiona które w swojej formie się zmieniają lub rosną, wtenczas takie zmiany skórne powinien lekarz specjalista tzn. dermatolog skontrolować.

Nietypowe Znamie/ dysplastyczne Znamie

- nieregularny wyglad
- wczesny Czarniak tez tak moze wygladac
- musi zostac usuniety i zbadany

df d

Złośliwe rodzaje raka skóry

Do tych trzech najważniejszych rodzajów raka skóry należą:

- maligne Melanom (czerniak)
- Basalzell Karzinom/Basaliom (podstawnokomórkowy lub nabłoniak podstawnokomórkowy)
- Plattenepithel Karzinom/Spinaliom (płaskonabłonkowy/kolczystokomórkowy)

Czerniak

Tak zwany „czarny rak skóry“ jest najbardziej agresywnym rodzajem raka skóry i powstaje z tkanek pigmentowych na powierzchni skóry. Może wystąpić na każdym miejscu powierzchni ciała. Częstotliwość występowania czerniaka u ludności jasnej skóry wynosi 1 na 7000 mieszkańców rocznie. Rak ten najczęściej pojawia się u osób w średnim wieku.
Czerniak zostaje najczęściej wykryty jako płaska nierególarnie wyformowana plamka pigmentowa, często bez symptomu, która z czasem rośnie w grubość. Plamka ta bardzo rzadko swędzi, a późniejszym znakiem może być krwawienie.

Uwaga:
połowa wczesnych stanów czerniaka nie odpowiada typowym formom tego rodzaju raka skóry. Nie wszystkie czerniaki są ciemno-brązowe lub czarne. Znane są różne rodzaje czerniaka.

Ten na powierzchni rozwijający się typ (SSM tzw. superfiziel rozprzestrzeniający się czerniak) jest najczęstszym rodzajem i stanowi okolo 75% przypadków. A że rozwija się jako wyraźna płaska warstwa, zostaje wcześnie wykryty i wtedy istnieje możliwość jego usunięcia.

Inny rodzaj czerniaka to tzw. “złośliwe znamie starości” (Lentiego maligna Melanom LLM ), który stoi na drugim miejscu co do częstotliwości występowania. Najczęściej powstaje on u osób starszych pod wpływem słońca na odkrytych częściach ciała jak na twarzy lub rękach. Z czasem zaczyna grubieć i staje się coraz bardziej niebezpieczny.

Następny rodzaj czerniaka to tzw. guzowy (NMM), który stanowi 5% przypadków. Jego nietypowy wygląd może prowadzić do błędnej diagnozy. Zaraz od czasu pojawienia się rośnie w grubość. Z tego też powodu jest on bardziej niebezpieczny niż inne czerniaki.

Natomiast czerniak występujący na rękach i nogach to tzw. akro-lentiginös Melanom (ALM). Początkiem rozwoju tego rodzaju raka skóry mogą być miejsca pod paznokciami lub między palcami u rąk i nóg. Dlatego często rozwija się nierozpoznany i staje się niebezpiecznym.To jest raczej rzadki rodzaj czerniaka, a jednocześnie najczęstsza forma u osób o ciemnej karnacji skóry.

Rozpoznanie czerniaka nie jest zawsze łatwe, dlatego powinno się każde niejednoznaczne, wątpliwe znamie dać zbadać przez lekarza spraw skórnych.

przykład

Rak podstawnokomórkowy lub Basaliom

Basaliom, to najczęstsza forma raka skóry. Występuje cztery razy częściej niż czerniak. Rak ten powstaje z odnawianych się tkanek komórkowych skóry. Osoby ze skłonnością do oparzeń słonecznych, posiadają zwiększone ryzyko zachorowania na tego typu raka.

Po większej części zaczyna on się małym znamiem koloru skóry albo łuszczącym się guzem, który przez wiele miesięcy w postaci niegojącej się rany powraca i powoli rośnie. Raki te najczęściej występują na twarzy, ale mogą też pojawić się na każdym innym uprzywilejowanym miejscu ciała. Do takich miejsc należą piersi, ręce, tułów albo skóra głowy pod włosami – a więc regiony ciała bezpośrednio wystawione na działanie promieniowania słonecznego. Ten rodzaj raka może z czasem pojawić się w kilku różnych miejscach ciała. Najczęściej spotyka się go u starszych osób w wieku około 70 lat. Przy genetycznej skłonności, w pojedynczych przypadkach rak ten może też już i u dwudziestolatków się pojawić.

Też ten rodzaj raka skóry ma wiele typów:
- typ solidny
- typ guzkowy
- typ torbielowy/cystowy

Z regóły u tych wszystkich typów można dobrze określić ich wielkość.

Za to tzw. typ bliznopodobny lub sklerodermiformen Typ, który rośnie pod powierzchnią skóry jest ciężko do ustalenia jego położenia i z tego powodu czasem po usunięciu odrasta. Do rzadkich przypadków należą formy przejściowe i formy mieszane tego raka – Basaliom ze Spinaliom tzw. metaplastisches Basaliom ( zmienna plastyka basalioma), które posiadają pewne ryzyko przerzutów.

Ogólnie rodzaje raka Basaliom są z rególy koloru skóry, różowe lub łupieżowe, lecz niektóre są ciemne, a nawet czarne. Po latach rak taki może zaatakować ważne struktury wewnętrzne i wrosnąć w kość. Ten stan rzeczy, szczególnie w okolicach twarzy może wywołać problemy.

Te typy raka skóry są czasem trudne do odróżnienia ich od plamek starości (seborroische brodawka), dlatego też zalecana jest wizyta u doświadczonego dermatologa.

Powinno się wiedzieć:

przy raku skóry może dojść do przerzutów, natomiast u typowego raka rodzaju Basaliom do tego nie dochodzi.

przykład

Rak płaskonabłonkowy (Plattenepithel Karzinom) lub kolczystokomórkowy (Spinaliom)

Rodzaj tego raka znajdziemy głównie u osób starszych, na odkrytych częściach ciała, a tym samym poddanych promieniowaniu UV jak: na czole, uszach, policzkach, na dolnej wardze, dekolcie, zewnętrznej stronie rąk, między zmarszczkami lub fałdami skóry i na błonie śluzowej.

Nie występuje on tak często jak rak skóry Basaliom, a mianowicie stanowi tylko 20%, ale oba rodzaje są podobne w wyglądzie i rozwoju. Często na początku powstaje z tzw. aktinische Keratose lub z Leukoplakie ( białego rogowacenia).

Nie rzadko zaczyna się podrażnionym, łuszczącym się lub krwiącym miejscem, które powiększa się, tworzy zgrubienie i dalej rośnie. Do przerzutów dochodzi rzadko, a jeżeli tak, to częściej przy osłabionym organizmie np. po transplantacji organów. Guzowa forma tego rodzaju raka tzw. Keratoakanthom jest mniej groźna.

U palaczy papierosów często mamy do czynienia z tzw. Plattenepithel Karzinom na dolnej wardze. W tym miejscu rozwija on się bardziej napastliwie niż na innych częściach ciała.

Formy tego raka skóry są czasami trudne do odróżnienia od brodawek starości, dlatego poleca się o zasięgnieńcie porady u doświadczonego dermatologa.

W niektórych, nielicznych wypadkach też tutaj może dojść do przerzutów.

przykład

Graniczne Skórne Nowotwory

przykład

Rzadko Skórne Nowotwory

przykład

Nieszkodliwe Skórne Nowotwory

przykład